225. rocznica poświęcenia naszego kościoła

DSC_0019

Dzisiejszej niedzieli obchodzimy 225. rocznicę poświęcenia naszego kościoła. Od chwili budowy spotykały się tutaj pokolenia parafian, by uczestniczyć w nabożeństwach. Nie znamy dokumentów zawierających informacje o fundatorach bądź budowniczych, jedynie data na belce pod figurami sceny ukrzyżowania na Golgocie przypomina nam o nadchodzącej kolejnej rocznicy.

We wnętrzu na uwagę zasługują trzy późnobarokowe ołtarze – boczne z portretami św. Walentego i św. Izydora oraz główny z osiemnastowiecznym obrazem Matki Boskiej Łaskawej, przysłanianym wizerunkiem patrona parafii – św. Wojciecha. Z najnowszej historii pamiętamy o witrażach do okien kościoła zakupionych przez Ks. Kan. Alfonsa Mrozowskiego w roku 1982 i wymianie dachu w 1988 r., asfaltowym odcinku drogi dojazdowej wykonanym staraniem o. Zdzisława Świniarskiego, konsekracji ołtarza głównego, którego dokonał ówczesny Bp Ordynariusz Stanisław Napierała, zaś 22 września minął rok od oddania do użytku przez O. Mariana Węsaka nowej podłogi oraz płotu i wykonania niezbędnych prac remontowych przy kościele.

Obecny stan świątyni to bez wątpienia zasługa proboszczów, członków kolejnych Rad Parafialnych i rzeszy parafian, którzy od wielu lat dbają o stan obejścia i nie szczędzą własnego czasu, wysiłku i pieniędzy, by świątynia była jeszcze piękniejsza i służyła nam i kolejnym pokoleniom.

Kościół parafialny p.w. św. Wojciecha w Cieszęcinie został wpisany w rejestr Służby Ochrony Zabytków pod nr rej. 122/A.

Więcej szczegółów o historii parafii znajduje się w kalendarium strony internetowej prowadzonej nieprzerwanie od 2001 roku i galerii fotografii. Zapraszamy do lektury.

1   2