Msza Św. za Ojczyznę w Cieszęcinie

3

„Polska – jedyny kraj na świecie, gdzie 15 sierpnia obchodzi się jednocześnie cztery rocznice:

• Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (dzień ten jest często nazywany świętem Matki Bożej Zielnej. W kościołach święci się wówczas zioła, kwiaty i kłosy zbóż),
  • Cudu nad Wisłą (zwycięstwa wojska polskiego pod dowództwem Marszałka Józefa Piłsudskiego w 1920 r. i ocalenia Europy od zalewu bolszewizmu.),
  • Święto Wojska Polskiego (W tym dniu w latach 1923-47 i ponownie od 1992 Wojsko Polskie obchodzi swoje święto),
  • Mszy Św. w intencji Ojczyzny”.

W Mszy Św. uczestniczyli członkowie PSL na czele z Zarządem Powiatowym Polskiego Stronnictwa Ludowego w Wieruszowie, Elżbieta Nawrocka – Radna Sejmiku Województwa Łódzkiego i Bogdan Nawrocki – Burmistrz Wieruszowa.

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny jest jedną z trzech największych uroczystości maryjnych w Kościele katolickim. Świętowana już od V wieku tajemnica wzięcia Maryi do nieba z ciałem i duszą została 1 listopada 1950 r. potwierdzona przez Piusa XII, jako dogmat wiary. Według tradycji Zaśnięcie NMP mogło się dokonać ok. 45 r. na Górze Syjon, gdzie od IV w. istnieje bazylika (kilkakrotnie burzona i odbudowywana) utożsamiana z Wieczernikiem i miejscem zaśnięcia. Według innych źródeł św. Jan Apostoł miał zabrać Maryję ze sobą do Efezu i tam miała Ona zakończyć swe ziemskie życie.

Dzień 15 sierpnia jest także rocznicą „Cudu nad Wisłą”, czyli zwycięstwa wojska polskiego pod dowództwem Marszałka Józefa Piłsudskiego w 1920 r. i ocalenia Europy od zalewu bolszewizmu. Bitwa warszawska toczyła się w dniach 13-25 sierpnia 1920 r. Była to jedna z największych bitew w historii dziejów Polski i świata, która zdecydowała o zachowaniu niepodległości przez Polskę i zatrzymaniu rozprzestrzeniania się rewolucji bolszewickiej na Europę Zachodnią. W ten sposób Polacy obronili swoją niedawno odzyskaną niepodległość. W tym dniu Wojsko Polskie obchodzi swoje święto.

Mszę Św. odprawił i homilię wygłosił o. Mieczysław Rećko sscc w asyście o. Dariusza Warchoła sscc.

1456