Parafianie z Cieszęcina pielgrzymowali do Sanktuariów Maryjnych w Wambierzycach, Wielisławiu i do Czeskiej Pragi.

1-1         W piękny wrześniowy poranek pielgrzymi pochodzący w większości z parafii św. Wojciecha w Cieszęcina wyruszyli aby pielgrzymować śladami św. Wojciecha, patrona miejscowego Sanktuarium. Pierwszym punktem pielgrzymki było  Sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Wambierzycach, gdzie znajduje się piękna bazylika. Do świątyni prowadzą monumentalne, kamienne schody o trzech ciągach. Wszystkich stopni jest 56, z czego 33 w środkowym ciągu symbolizują lata życia Jezusa na Ziemi. Kolejnych 15 stopni nad pierwszym tarasem oznacza lata życia Maryi przed jej Boskim Macierzyństwem.

Po obiedzie był czas wolny w Polanicy Zdroju. Wieczorem odbyła się Msza Święta i nabożeństwo maryjne w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Starym Wielisławiu. Przez Wielisław wiedzie szlak św. Wojciecha, który (według przekazów) nawiedził tam jako biskup Pragi swojego wuja, który był tam proboszczem. W niedzielę po porannej Mszy Świętej udaliśmy się do Pragi. Podczas podróży i zwiedzania towarzyszył nam przewodnik, który bardzo ciekawie, czasami humorystycznie dzielił się swoją wiedzą na temat historii Czech a szczególnie zwiedzanej przez nas Pragi. Pod jego przewodnictwem mogliśmy zobaczyć praską starówkę, katedrę św. Wita, most Karola i Hradczany, ubogaceni obszernym i fachowym komentarzem na temat zwiedzanych miejsc. Uczestnikom pielgrzymki towarzyszyła dobra pogoda i dobry nastrój. W przyszłym roku pragniemy odwiedzić kolejną europejską stolicę. Będzie to prawdopodobnie Wiedeń, stolica Austrii słynąca z pięknych kościołów i zabytków.

o. Krzysztof Wasiuk sscc

1-2 1-3 1-4 1-5 1-6 1-7 1-810 11 12 13