Pielgrzymka z Parafii Św. Wojciecha w Cieszęcinie do Sanktuariów Maryjnych w Kotlinie Kłodzkiej

1

W niedzielę 15 listopada 2015 r. o godz. 6.00 wyjechaliśmy spod Sanktuarium św. Wojciecha w Cieszęcinie na pielgrzymkę zorganizowaną przez o. Krzysztofa do Kotliny Kłodzkiej w celu nawiedzenia Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Starym Wielisławiu.

Po trzech godzinach podróży przyjechaliśmy na miejsce. Na początku nawiedziliśmy cmentarz zakonny Ojców Sercanów gdzie pomodliliśmy się, zapaliliśmy znicze i złożyliśmy wiązankę na grobie ś.p. o. Mariana Węsaka, byłego proboszcza w Cieszęcinie, którego druga rocznica śmierci przypada 19 listopada 2015 r. Później udaliśmy się do Kościoła, gdzie tamtejszy kustosz o. Henryk Dereń opowiedział nam ciekawą historię powstania Sanktuarium i niektóre cudowne uzdrowienia, jakie miały tam miejsce. Następnie uczestniczyliśmy we Mszy św. w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Starym Wielisławiu, odprawianej w intencji Parafian i ś. p. o. Mariana.

W czasie Mszy św. mogłem posługiwać jako ministrant i z bliska podziwiać piękno ponad 700 letniej świątyni. Po Mszy św. uczciliśmy znajdujące się tam relikwie św. Jana Pawła II i pojechaliśmy do pobliskiego klasztoru Najświętszych Serc w Polanicy Zdroju na obiad. Po obiedzie nawiedziliśmy kaplicę, gdzie Przełożony o. Radosław Zięzio przestawił nam jej symboliczny wystrój pokazujący charyzmat Zgromadzenia Najświętszych Serc Jezusa i Maryi. Następnie zwiedziliśmy muzeum misyjne, gdzie zgromadzone są pamiątki z całego świata związane z pracą misyjną Zgromadzenia.

W drodze powrotnej w miejscowości Bardo Śląskie nawiedziliśmy tamtejsze Sanktuarium Matki Bożej Strażniczki Wiary. Po trzech godzinach jazdy ubogaconej wspólnym śpiewem różnych pieśni, a także śpiewem humorystycznych ludowych pieśni w wykonaniu pani Danuty Puchalskiej wróciliśmy szczęśliwie do domu. W klasztorze otrzymaliśmy serdeczne zaproszenie na przyjazd w sobotę 7 maja 2016, gdyż wtedy będzie się tam odbywało specjalne Nabożeństwo Fatimskie połączone z procesją po okolicznych pagórkach.

Więcej o tym urokliwym miejscu możemy przeczytać na stronie internetowej: http://www.sercaniebiali.pl/#!o-nas2/c1fjg

Tekst: Miłosz Pilarski, fot. Oliwier Rabiega