Sakrament bierzmowania

Przed godz. szesnastą w bramę kościoła podjechało auto z którego wysiadł zaproszony na uroczystość ks. biskup Stanisław Napierała – dziś już na emeryturze ale gdy ustalany był termin udzielenia sakramentu bierzmowania był biskupem ordynariuszem diecezji kaliskiej. Po wejściu do świątyni i krótkiej modlitwie ks. biskup ubrał  szaty liturgiczne i rozpoczął mszę św.

Rodzice kandydatów do bierzmowania przywitali wraz z proboszczem  dostojnego gościa zwracając się do niego następującymi słowami:

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus….

Tym chrześcijańskim pozdrowieniem  witamy  księdza biskupa w naszej Cieszęcińskiej świątyni. Szczególnie serdecznie przeżywamy dzisiejszą uroczystość gdyż dokładnie dwa lata temu, również w wieczornej porze, przybyła do nas Matka Boża Częstochowska w kopii Jasnogórskiego Wizerunku. Obiecaliśmy wówczas naszej najlepszej Matce, że zadbamy –  jak nasi przodkowie o przekaz wiary następnym pokoleniom.

I oto dziś w „Roku wiary” zwracamy się do Ciebie Ojcze Biskupie, byś nam dopomógł w spełnieniu tej obietnicy. Nasze dzieci są coraz bliższe dorosłości i oprócz naszej rodzicielskiej troski potrzebują boskich łask i boskiej obecności.

Prosimy Cię byś skierował do nas wszystkich swe pasterskie słowo, byś udzielił tym młodym sakramentu chrześcijańskiej dojrzałości, oraz byś otoczył swą kapłańską modlitwą ofiarując Chrystusowi naszą wiarę, nasze nadzieje i naszą miłość.

Za owocne i  długie lata posługiwania kościołowi Kaliskiemu, za szczególną pamięć o naszym Sanktuarium świętego Wojciecha  wyrażamy  wielką wdzięczność i zapewniamy o modlitewnej pamięci.

Ks. biskup ze znanym nam życzliwym uśmiechem przyjął powitalne kwiatki i kontynuował mszę św. W słowie skierowany przede wszystkim do młodzieży ale też i do ich rodziców przypomniał, że naszym życiowym celem jest niebo czyli nasze zbawienie i że wszyscy jesteśmy w trakcie realizacji tego celu, a krzyżyki pamiątki bierzmowania będą o tym całe życie przypominać.

Przy namaszczaniu krzyżmem każdemu bierzmowanemu ks. biskup spoglądał głęboko w oczy jakby chciał się upewnić, że kandydat   nie tylko słowami ale  i całą duszą wyraża gotowość spotkania z Duchem św. i ma otwarte serce na Jego dary.

Nad głowami bierzmowanych unosiła się wielka papierowa gołębica i siedem płomieni – symboliczna i wymowna dekoracja mówiąca o tajemnicy wieczernika w pięćdziesiąt dni po zmartwychwstaniu Jezusa.

Po przyjęciu komunii św. przedstawiciele młodzieży podziękowali ks. biskupowi za sakramentalną posługę i dar modlitwy, a o. proboszcz w imieniu rodziców zaprosił ks. biskupa i obecnych kapłanów na wieczerzę – agapę. Uroczystym biskupim błogosławieństwem zakończyła się podniosła i niecodzienna uroczystość.

Rodzice przygotowali wspaniała ucztę, która po duchowej uczcie w kościele trwającej 100 minut czasowo jej nie dorównała, ale też i charakter jej był inny.

Tak oto było i dla ducha i dla ciała.

Młodzieży za postawę i przebieg uroczystości serdecznie dziękuję, świadkom i rodzicom również, ale Panu Bogu najbardziej i najwięcej .

O. Proboszcz