Pożegnanie Obrazu Matki Bożej w diecezji kaliskiej 29 października 2011

         Dzisiejszy dzień 29 października 2011 r. powinien nam zapaść w pamięci na długo. Nam pielgrzymującym do najstarszego miasta w Polsce czyli do Kalisza.

 

 

Pogoda była iście wymarzona: słonecznie,  wystarczająco ciepło, przepiękne kolory złotej jesieni nastrajające radośnie. Sprzyjała więc pogoda  przeżyciom duchowym całej diecezji kaliskiej.

Bez przeszkód dotarliśmy (o. Dariusz, ks. Ryszard – sąsiad i ja – kierowca) na parking przy bazylice św. Józefa w Kaliszu. Spotkanie z parafianami sąsiadami z Wieruszowa, modlitwa przed cudownym obrazem św. Józefa Kaliskiego, przejście do katedry, oczekiwanie na wspólne procesyjne przejście na miejsce powitania wędrującej po Polsce Kopii Cudownego Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, gdyż to właśnie ostatnie z nią spotkanie na Ziemi Kaliskiej stało się powodem naszego dziś pobytu w Stolicy Diecezji.

Przyjazd znanego nam dobrze samochodu – kaplicy i …. wreszcie jest Nasza Matka – wędruje starożytnymi ulicami Kalisza na ramionach strażaków, ojców, matek, młodzieży męskiej i żeńskiej, nauczycieli i Bractwa Józefowego, by zatrzymać się przy Ratuszu Miejskim na przygotowanym pięknym tronie.

Komentarze przygotowane i prowadzone przez naszego Wieruszowskiego ks. Dziekana i pieśni śpiewane na przemian z dętą orkiestrą stworzyły doskonałe wprowadzenie do dzisiejszej uroczystości dziękczynienia Bogu i Maryi za Jej Nawiedzenie w naszej diecezji, oraz przypomnienie wydarzeń, jakie miały miejsce w każdej parafii.

Powitanie, podziękowanie i końcowy akt zawierzenia całej diecezji przepięknie wyraził nasz Pasterz Diecezji Ks. Bp. Stanisław Napierała

Nuncjusz Apostolski w Polsce , arcybiskup Celestino Migliore, przewodniczył wielkiej dziękczynnej koncelebrze w której uczestniczyło ponad 30 ks. Biskupów z ks. Kard. Józefem Glempem i ks. Kardynałem Henrykiem Gulbinowiczem, kilkuset kapłanów i spora rzesza wiernych. a słowo do wszystkich zebranych na placu jak też i do słuchaczy Radia Maryja, Radia Rodzina oraz do widzów TV TRWAM skierował ks. Bp. Ignacy Dec ordynariusz diecezji Świdnickiej.

Na ramionach naszych pasterzy – biskupów wspieranych przez strażaków OSP Kalisz, następnie kapłanów i kleryków Maryja udała się do samochodu kaplicy żegnana słowami litanii loretańskiej, do której wezwania pisali swoim życiem i wielcy i mali Polacy jedni już święci, inni jak my do świętości zdążający, a wszyscy świadomi, iż z Tą wyjątkową Matką świętość jest nie tylko lepiej widoczna, ale też nam bliższa.

Jeszcze przez chwilę dłuższą słychać było jakby na pożegnanie dźwięki sygnałów aut policyjnych prowadzących Matkę Bożą ulicami miasta i pozostał tylko szum i gwar rozmów komentujących dzisiejsze przeżycia.

To prawda, że odjechała?

Tak, ale jak to powiedział ks. Biskup ordynariusz – „Tylko wizerunek odjechał do innej diecezji, a Ona – Matka jest z nami zawsze – W KAŻDY CZAS”.

 

Autor komentarza: o. Marian Węsak ss cc – proboszcz i kustosz w Cieszęcinie gdzie św. Wojciech już tysiąc lat temu uczył miłości do Bogurodzicy Dziewicy Maryi

 

Sprawozdanie z uroczystości oraz galerie zdjęć z pożegnania:

http://www.radiomaryja.pl/artykuly.php?id=1139869

http://www.radiomaryja.pl/galeria.php?id=1233&n=1

http://www.radiorodzina.kalisz.pl/aktualnosci-wpis-1151   – Procesja do ołtarza

http://www.radiorodzina.kalisz.pl/aktualnosci-wpis-1152   – Msza Święta