Dożynki diecezjalne i wojewódzkie w Ostrowie Wielkopolskim 31 sierpnia 2012

Gospodarzami tegorocznych Dożynek byli Biskup Kaliski Stanisław Napierała i Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak zaś współorganizatorami byli Prezydent Miasta Ostrowa Wielkopolskiego i Starosta Ostrowski.

 

 

Mszę świętą na Stadionie przy ul. Kusocińskiego w Ostrowie Wielkopolskim odprawił Biskup Kaliski – Stanisław Napierała. W uroczystościach uczestniczył również Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Stanisław Kalemba, doradca Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego – dr Andrzej Hałasiewicz oraz parlamentarzyści, samorządowcy z województwa wielkopolskiego i wszystkich powiatów regionu.

W swoim wystąpieniu Marszałek Województwa Wielkopolskiego – Marek Woźniak podkreślił, że „Święto plonów jest nie tylko czasem podziękowań Bogu za plony i ludziom za trud. Jest też czasem wspólnoty, bo od wieków  to od niej zależało, czy bochen chleba trafi na stół, czy wystarczy go dla wszystkich i zostanie sprawiedliwie podzielony. Uczestnicząc w dorocznych Dożynkach, dajemy wyraz tej wspólnocie, poczuciu łączności z ziemią, na której żyjemy i tożsamości z jej tradycją”.

W homilii biskup kaliski Stanisław Napierała mówił o zróżnicowaniu dzisiejszej polskiej wsi, dopłatach unijnych dla rolnictwa i o ziemi, która jest dziś „polską racją stanu”.

… „Polska wieś jest dziś bardzo zróżnicowana. Są na wsi gospodarstwa o wielkim areale ziemi i niewielkie. Z tego powodu zróżnicowany jest też park maszynowy tych gospodarstw. Można spotkać bardzo nowoczesne maszyny rolnicze, ale zdecydowana większość gospodarstw musi zadowolić się starymi urządzeniami. Są rolnicy dobrze sytuowani i tacy, którym trudno związać koniec z końcem”.

… „Stajecie przed niezwykle trudnym zadaniem utrzymania w posiadaniu waszej ziemi, które ostatecznie jest obroną Polski przed utratą niepodległości na rzecz obcych. Trzeba heroizmu, żeby taką presję wytrzymać”
Tegoroczne uroczystości dożynkowe zbiegły się z obchodzonym w tym roku 125-leciem istnienia powiatu ostrowskiego.

Ponadto uczestnicy Święta Plonów i zaproszeni goście mogli zobaczyć wystawę sprzętu rolniczego, a „w alei smaków”, mogli podziwiać stoiska z produktami regionalnymi.

 

Więcej o dożynkach na stronach internetowych Diecezjalnego „Radia Rodzina”: http://www.radiorodzina.kalisz.pl/aktualnosci-wpis-1357  i http://www.radiorodzina.kalisz.pl/aktualnosci-wpis-1358

 

Fot: Delegacja Dekanatu Wieruszowskiego z Mirkowa

                                                                   

 

Serdecznie dziękujemy członkom delegacji z Mirkowa za materiał zdjęciowy!