WIELKA SOBOTA – ADORACJA GROBU PAŃSKIEGO

Przychodzisz Panie mimo drzwi zamkniętych.
Jezu Zmartwychwstały ze śladami męki.
Ty jesteś z nami, poślij do nas Ducha.
Panie nasz i Boże, uzdrów nasze życie.

Panie Jezu w tej naszej Adoracji pragniemy prosić Cię ześlij na nas Swojego Ducha. Niech Twój Duch wspomaga nas, abyśmy uwielbili Twoje Ciało umęczone na Krzyżu i złożone do grobu. Pragniemy uwielbić Twoje Ciało ukryte w Przenajświętszej Hostii, obecne na wszystkich ołtarzach świata.

Pieśń
Wzywam Cię, * przyjdź, umocnij mnie, * oddal mroków cień, * jasny rozpal dzień. * Twój jest czas i świat, * Pełnio boskich prawd, * Tyś natchnieniem mym * i przebudzeniem, * Duchu Święty… przyjdź.

Modlitwa uwielbienia

Wielbimy Cię Jezu w Męce Twojej, że na Krzyżu dokonałeś Zbawienia. Wielbimy Cię Jezu w każdej kropli krwi, którą przelałeś za nasze grzechy. Wielbimy Cię Jezu w każdej Twojej ranie. Ukaż nam swoje rany. Chcemy za św. Tomaszem powiedzieć „Pan mój i Bóg mój” Wielbimy Cię Panie nasz i Boże nasz. Wielbimy Cię Jezu w Twojej Miłości, która z krzyża przebaczyła swoim oprawcom i zaprosiła skruszonego łotra do raju. Wielbimy Cię Jezu w Twojej Bolejącej Matce, którą z krzyża powierzyłeś nam. Pragniemy być godnymi synami i córkami Twojej Ukochanej Matki. Wielbimy Twoją Matkę, której duszę miecz przeniknął. Pragniemy ją przyjąć do naszych serc i pocieszyć. Wielbimy Cię Jezu w słowach, które z krzyża wypowiedziałeś. Twoje ostatnie słowa, wypowiadane z wielkim bólem: „Ojcze, w Twoje ręce powierzam ducha mego”.

1. Krzyżu Chrystusa, bądźże pochwalony,
Gdzie Bóg, Król świata całego
dokonał życia swojego.

2. Krzyżu Chrystusa, bądźże pochwalony,
Ta sama Krew Cię skropiła,
która nas z grzechów obmyła.

3. Krzyżu Chrystusa, bądźże pochwalony,
na wieczne czasy bądźże pozdrowiony!
Z Ciebie moc płynie i męstwo,
w Tobie jest nasze zwycięstwo!

4. Krzyżu zbawienny, drzewo poświęcone,
Krwią przenajświętszą Baranka skropione,
Że tam Zbawiciel na tobie
Umarł i poświęcił ciebie.

Modlitwa dziękczynienia

Dziękujemy Ci Panie Jezu, że otwarłeś nam drzwi do nieba. Dziękujemy za cierpienie, które przeżywałeś w czasie Drogi Krzyżowej. Dziękujemy, że pokazałeś nam, abyśmy powstawali po naszych upadkach. Dziękujemy za słowa: „Jeśli kto chce iść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech co dnia bierze krzyż swój i niech Mnie naśladuje!” Dziękujemy Ci Jezu, że uzdalniasz nas do dźwigania krzyża naszego życia, dajesz nam krzyż na miarę naszych możliwości. Dziękujemy Ci Jezu, że posyłasz nam Swoją Matkę, aby pocieszała nas na naszych drogach krzyżowych. Dziękujemy, że pozwoliłeś nam naśladować Ciebie, abyśmy mogli dostąpić owoców odkupienia.

Modlitwa spontaniczna

Ref.:
Dzięki Ci Boże mój za ten krzyż, który Jezus
cierpiał za mnie, Jezus cierpiał za mnie.

1. Prawda jedyna słowa Jezusa z Nazaretu,
że swego Syna posłał z niebios Bóg na świat.
Aby niewinnie cierpiąc zmarł za nasze grzechy
i w pohańbieniu przyjął winy wszystkich nas.

2. Uwierz w Jezusa przecież On za ciebie umarł
i z miłości do nas przyszedł na ten świat.
Błogosławiony ten, co wierzy choć nie widział
zaufaj dziś Bogu a na wieki będziesz żył.

Modlitwa przeproszenia

Przepraszamy Cię Jezu, że nie zawsze szanowaliśmy i broniliśmy Twojego krzyża. Były chwile, że wstydziliśmy lub baliśmy się przyznać do Twojego krzyża. Przepraszamy Cię Jezu, że nie pomogliśmy ubogim, chorym, samotnym, bezbronnym, w których Ty jesteś obecny. Nie wzięliśmy w obronę niewinnie skazanych. Nie mieliśmy odwagi być jak Szymon z Cyreny, czy św. Weronika. Przepraszamy za grzech aborcji i eutanazji. Za to, że lekceważyliśmy słowa Wielkiego Proroka św. Jana Pawła II, że żyjemy w cywilizacji śmierci. Za to, że wielokrotnie nie reagowaliśmy na obrażanie autorytetów Kościoła, Twoich świętych, Twojej Ukochanej Matki. Przepraszamy Cię Jezu, za każdy nasz grzech, który zadawał Ci ból.

Przepraszam Cię Boże skrzywdzony w człowieku,
Przepraszam dziś wszystkich was,
Żałuję za wszystko, to moja wina jest.

Nasz wzrok kierujemy na Twój grób. Widzimy scenę Ostatniej Wieczerzy. Karmisz apostołów Swoim Ciałem, które jest pokarmem na życie wieczne. Widzimy Twoje umęczone Ciało, które oddaje ostatnie tchnienie życia na drzewie krzyża. Na Twoim boku rana, która przypomina nam, że z Twojego przebitego serca, wypłynęły krew i woda. Stając się dla nas zdrojem miłosierdzia. Widzimy Twoją umęczoną twarz, z wyrazem bólu. Kolce korony cierniowej raniły Cię dotkliwie. Krople krwi płynęły po Twoim Świętym obliczu.

Rozpięty na ramionach
Jak sokół na niebie.
Chrystusie, Synu Boga,
Spójrz proszę na ziemię.

1. Na ruchliwe ulice,
Zabieganych ludzi.
Gdy noc się już kończy,
A ranek się budzi.
Uśmiechnij się przyjaźnie
Z wysokiego krzyża.
Do ciężko pracujących,
Cierpiących na pryczach.

2. Pociesz zrozpaczonych,
chleba daj głodującym.
Modlących się wysłuchaj
i wybacz umierającym.
Spójrz cierpienia sokole
na wszechświat, na ziemię.
Na cichy ciemny Kościół,
dziecko wzywające Ciebie.

3. A gdy będziesz nas sądził,
Boskie Miłosierdzie.
Prosimy, Twoje dzieci,
nie sądź na miarę siebie.

Widzimy zapowiedź Twojego zwycięstwa nad śmiercią. Twoja postać jest jaśniejąca. Rozświetlasz mrok, który otacza Golgotę. Bije od Ciebie blask Zmartwychwstania. Żyjemy tą nadzieją, że przyjdziesz do nas pomimo drzwi zamkniętych. I oddalisz od nas lęk, który odczuwamy i rozświetlisz mrok, który nas otacza.