15 stycznia w tym roku obchodzona jest uroczystość Św. Pawła Pierwszego Pustelnika – Patriarchy Zakonu Ojców Paulinów. Uroczystość tę obchodzą wszyscy paulini na całym świecie.
SOLUS CUM DEO SOLO – sam ma sam z Bogiem. Chociaż mijają wieki charyzmat Paulinów nie zmienia się.
W reżimie sanitarnym, uroczystości odpustowe ku czci patriarchy Zakonu – św. Pawła z Teb odbędą się 17 stycznia o godz. 11.00 w Bazylice Katedralnej na Jasnej Górze. O 16.15 ostatnie „Pawełki”, po nich na dziedzińcu przed bazyliką dzieci otrzymają błogosławieństwo i upominki.
W czasie „Pawełek” uroczyście wnoszone są relikwie św. Pawła Pierwszego Pustelnika. Wyjątkowy relikwiarz pochodzący z XVII wieku wykonany jest w kształcie herbu Zakonu: palmy z dwoma lwami po bokach i kruka z bochenkiem chleba w dziobie.
Na „Pawełki” paulińskie kolory dominują w Bazylice na Jasnej Górze w wystroju za sprawą biało-czarno-żółto-zielonych flag. Biel oznacza chleb, czerń – kruka, żółć – lwy i piasek pustyni, zieleń – palmę. To kolorystyczne oddanie symboliki zawartej w herbie Zakonu Paulinów.
Życie wspominanego dziś w Kościele św. Pawła Pierwszego Pustelnika stało się wzorem dla jego duchowych synów. Od niego pochodzi nazwa Zakonu i jest on ich patriarchą a więc szczególnym patronem i opiekunem. Pustelnik był prorokiem dla świata, czyli żył według Boga.