O podłodze w cieszęcińskim kościele …

1

Od kilku już lat mówiło się, że w naszym kościele trzeba się wziąć za podłogę, tzn. trzeba ją wymienić na nową.

I oto po uzyskaniu wszystkich pozwoleń z Urzędu Ochrony Zabytków i z Nadzoru Budowlanego, a wcześniej po zinwentaryzowaniu czyli obmierzeniu i wyrysowaniu w szczegółach planów kościoła i projektu nowej podłogi rozpoczęliśmy remont. Jak już od kilku tygodni widać z kościoła prawie wszystko zostało wyniesione. Ławki i konfesjonały w stodole czekają by pod koniec sierpnia powrócić.

Czynem społecznym, jak dawniej mówiono, zostały wykonane prace ziemne, nieodpłatnie również panowie wzmocnili fundamenty, a firma z Pieczysk z dużym upustem wykonała wylewkę betonową. Piasek w większości został podarowany, a na cement też był upust.

Pan Marek znacznie wcześniej „przetarł” modrzew, wysezonował i wysuszył jak trzeba i co trzeba. Dziś legary są już przy kościele. Zabezpieczone i nasączone odpowiednimi substancjami czekają na wyschnięcie wylewki, na uzupełnienia w podwalinach i ułożenie w kościele. A potem bez pośpiechu, spokojnie podłoga będzie się ukazywać piękna, nowa. Tylko jeszcze deski trzeba wyprawić jak należy, a ciężkie są niesamowicie, bo grube na 5 cm i szerokie niektóre na ponad 40 cm.

Jeszcze przy okazji poprawiliśmy odprowadzenie wody deszczowej, jeszcze przy okazji położymy drenaż odprowadzający wodę opadową z gruntu, jeszcze przy okazji poprawimy instalację odgromową (część podziemną), bo okazało się, że jest w niezadowalającym stanie.

Cóż tu więcej pisać – po prostu będzie nowa podłoga.

Za pracę osobistą dotychczasową i przyszłą wielu parafian i parafianek, za ofiary dotychczasowe i przyszłe, bez których nie rozpoczęlibyśmy powyższych remontów, za pomoc i wsparcie w doradztwie i za wszelkie zaangażowanie składam serdeczne podziękowanie. Niech Bóg wynagrodzi błogosławieństwem i łaskami.

Cieszęcin 13 lipca 2013 r.

Tekst i foto: Proboszcz

1   2   3   4   56789101112131415161718192021222324