Pielgrzymka do „Świętych miejsc Podlasia”

23 czerwca grupa parafian z Cieszęcina oraz innych okolicznych miejscowości wyruszyła na autokarową pielgrzymkę na Podlasie. Pierwszym punktem naszego pielgrzymowania było Sanktuarium MB Loretańskiej w Loretto za Warszawą, gdzie mieliśmy Mszę Św. i możliwość zapoznania się z historią tego miejsca.

Kolejnym punktem było zwiedzanie Muzeum Ikon w Supraślu, gdzie mogliśmy zobaczyć wiele pięknych zabytkowych ikon oraz zapoznać się z ich głęboką symboliką oraz sposobami ich pisania.

Niewątpliwą atrakcją był też nocleg w domu pielgrzyma znajdującym się w największym w Polsce Monastyrze Prawosławnym obok wyjątkowej jednej z trzech w Europie cerkwi obronnej.

Następnego dnia mieliśmy Mszę Św. w Sanktuarium Cudu Eucharystycznego w Sokółce. Mogliśmy też tam dokładnie poznać historię tego wydarzenia.

Kolejnym ciekawym punktem było zwiedzanie meczetu tatarskiego w Bohonikach oraz zapoznanie się z historią i symboliką Islamu.

W czasie pielgrzymki była też okazja do spróbowania lokalnych potraw Podlasia takich jak np: Kołduny Litewskie czy Babka Ziemniaczana.

Po południu odwiedziliśmy najważniejsze sanktuarium prawosławia czyli Klasztor na Świętej Górze Grabarce z piękną drewnianą cerkwią i górą usłaną krzyżami przynoszonymi przez tak liczne pielgrzymki.

Później była okazja do zobaczenia pięknej panoramy z Góry Zamkowej w Mielniku oraz zwiedzenia mielnickiej cerkwi. Wieczorem była okazja do wspólnego śpiewania przy ognisku dzięki gościnności O Tadeusza Hojki, który jest proboszczem mielnickiej Parafii.

Trzeciego dnia rano mieliśmy Mszę Św. w Kościele p.w. Przemienienia Pańskiego, a później zwiedziliśmy Muzeum Ziemi Mielnickiej.

W drodze powrotnej zwiedziliśmy monumentalną Świątynię Opatrzności Bożej na warszawskim Wilanowie i wieczorem pełni nowych wrażeń, ubogaceni duchowo i intelektualnie wróciliśmy do domu. Na 17 lipca planowane jest spotkanie popielgrzymkowe rozpoczynające się Mszą Św. o godz. 18 połączoną z nabożeństwem do Św. Wojciecha.

O. Krzysztof Wasiuk