Rocznica beatyfikacji ks. Jerzego Popiełuszki

6 czerwca 2010 r. ks. Jerzy Popiełuszko został ogłoszony błogosławionym Kościoła katolickiego.

Wydarzenie miało miejsce trzynaście lat temu na placu Piłsudskiego w Warszawie pod przewodnictwem ks. abp. Angelo Amato, ówczesnego prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, polskiego Episkopatu, najważniejszych polskich polityków i ponad 200 tys. wiernych z całej Polski.

Formułę beatyfikacyjną w postaci listu apostolskiego Benedykta XVI przekazał w języku łacińskim prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych ks. abp Angelo Amato, a po polsku odczytał ją ks. abp Kazimierz Nycz. „On zło dobrem zwyciężył, aż do przelania krwi” – mówił ks. abp Amato, kreśląc w homilii sylwetkę nowego polskiego męczennika. 

Następnie ulicami Warszawy wyruszyła procesja z relikwiami. Wierni przeszli do Świątyni Opatrzności Bożej, gdzie w Panteonie Wielkich Polaków złożono relikwie błogosławionego księdza Jerzego.

Ksiądz Jerzy Popiełuszko był duszpasterzem robotników i obrońcą praw człowieka w PRL. Msze za Ojczyznę odprawiane przez niego w kościele św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu gromadziły tysiące ludzi. W homiliach mówił o obronie ideałów Solidarności, a także o sprzeciwie wobec przemocy. Publicznie krytykował nadużycia komunistycznej władzy, wystrzegając się przy tym szerzenia nienawiści do przeciwników i głosząc zasadę „zło dobrem zwyciężaj”. Był inwigilowany i szykanowany przez SB, która dopuszczała się wobec niego licznych prowokacji.

Zginął z rąk bezpieki, 19 października 1984 roku. Miał 37 lat. Pogrzeb księdza zgromadził około miliona ludzi i przerodził się w wielką manifestację przeciw rządzącym. W 2009 roku kapłan został pośmiertnie odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Orderem Orła Białego.

Wkrótce po śmierci ksiądz Popiełuszko został powszechnie uznany za męczennika komunizmu. W 1997 roku rozpoczął się jego proces beatyfikacyjny. W grudniu 2001 roku Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych wydała dekret o ważności akt procesu. Na początku roku 2009 papież Benedykt XVI zgodził się na przyspieszony tryb rozpatrzenia sprawy, a 19 grudnia tego samego roku podpisał dekret o męczeństwie księdza Jerzego. Tym samym zakończył się proces beatyfikacyjny.

Proces kanonizacyjny rozpoczął się 20 września 2014 roku w Créteil we Francji, gdyż tam miało dojść do cudu za jego wstawiennictwem. Rok później zakończył się etap diecezjalny procesu, akta zaś zostały przekazane do watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Jeżeli ta uzna autentyczność cudu, papież będzie mógł podjąć decyzję o ogłoszeniu kapłana świętym.

Grób księdza, znajdujący się przy warszawskiej parafii św. Stanisława Kostki, jest celem licznych pielgrzymek. Modlili się przy nim – w 1987 roku Jan Paweł II oraz kardynał Joseph Ratzinger – późniejszy papież Benedykt XVI, a także wielu innych hierarchów kościelnych i przywódców państw, wśród nich arcybiskup Paryża kardynał Jean-Marie Lustiger oraz prezydent Republiki Czeskiej Vaclav Havel.

Wspomnienie liturgiczne księdza Jerzego przypada 19 października, w rocznicę śmierci. Także tego dnia jest obchodzony Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych, ustanowiony przez Sejm w 2018 roku.

Kult księdza Jerzego Popiełuszki rozwija się na całym świecie, jego relikwie są wystawione w 990 kościołach w Polsce oraz w około 450 za granicą. Organizowane są liczne spotkania czy sympozja przybliżające życie i działalność kapłana. We wrześniu ubiegłego (2022) roku na Jasnej Górze odbył się I Kongres błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki. W spotkaniu wzięli udział świadkowie życia i posługi księdza Jerzego, kapłani zasłużeni dla Solidarności, a także historycy i dziennikarze.