Rocznica kanonizacji Jana Pawła II

Dziś przypada 10. rocznica kanonizacji Jana Pawła II, który został wyniesiony na ołtarze wraz z Papieżem Janem XXIII.

Była to bezprecedensowa uroczystość w Watykanie, nazwana „mszą czterech Papieży”, ponieważ przewodniczył jej Papież Franciszek w obecności swego emerytowanego poprzednika Benedykta XVI.

Dziś o godz. 17.00 w bazylice św. Piotra Mszę św. z okazji rocznicy kanonizacji Papieża Polaka odprawi dziekan Kolegium Kardynalskiego, jego wieloletni współpracownik ks. kard. Giovanni Battista Re.

Jan Paweł II został ogłoszony świętym w rekordowo krótkim czasie. Po jego śmierci 2 kwietnia 2005 roku jego następca Benedykt XVI już w maju podjął decyzję o uchyleniu wymogu oczekiwania pięciu lat na otwarcie procesu beatyfikacyjnego. Papież został ogłoszony błogosławionym 1 maja 2011 roku, a Mszę św. beatyfikacyjną odprawił w obecności kilkuset tysięcy osób Benedykt XVI, który sześć lat wcześniej przewodniczył jego uroczystościom pogrzebowym.

„Już tamtego dnia czuliśmy unoszącą się woń świętości, a lud Boży na różne sposoby okazywał swoją cześć dla Jana Pawła II. Dlatego chciałem, aby – przy koniecznym poszanowaniu prawa Kościoła – jego proces beatyfikacyjny przebiegał w sposób możliwie najszybszy” – powiedział Benedykt XVI.

„Swoim świadectwem wiary, miłości i odwagi apostolskiej, pełnym ludzkiej wrażliwości, ten znakomity syn Narodu Polskiego pomógł chrześcijanom na całym świecie, by nie lękali się być chrześcijanami, należeć do Kościoła, głosić Ewangelię. Jednym słowem: pomógł nam nie lękać się prawdy, gdyż prawda jest gwarancją wolności” – dodał.

Proces kanonizacyjny polskiego Papieża trwał niecałe trzy lata, a świętym został ogłoszony razem z Janem XXIII podczas Mszy św. odprawionej na placu św. Piotra przez Franciszka 27 kwietnia 2014 roku, w obecności Benedykta XVI, wówczas już emerytowanego Papieża. Takiej kanonizacji nie było nigdy wcześniej w dziejach Kościoła. Uczestniczyło w niej około 800 tysięcy osób.

JG, PAP