Rocznicowa Eucharystia

„Odważny, zdecydowany, konsekwentny, człowiek pokoju, obrońca rodziny, godności każdego ludzkiego życia, prawdziwy i szczery przyjaciel młodych oraz wielka pobożność maryjna” – tak scharakteryzował św. Jana Pawła II ks. kard. Angelo Comastri.

Fot.: Mateusz Marek/Nasz Dziennik

 

Emerytowany archiprezbiter bazyliki watykańskiej w homilii podczas Mszy św. w bazylice św. Piotra z okazji obchodów 10. rocznicy kanonizacji Papieża Polaka starał się odpowiedzieć na pytanie: Czego uczy nas świętość Jana Pawła II, niezwykłego ucznia Jezusa w XX wieku?

Hierarcha nawiązał do dnia pogrzebu Jana Pawła II, 8 kwietnia 2005 roku na placu św. Piotra, wspominając księgę Ewangelii, której strony zaczął przewracać wiatr. „W tym momencie wszyscy zadaliśmy sobie pytanie: »Kim był Jan Paweł II? Dlaczego tak bardzo go kochaliśmy?«” – powiedział kardynał i dodał: „Niewidzialna ręka przewracająca Ewangeliarz zdawała się mówić nam: »Odpowiedź jest w Ewangelii! Życie Jana Pawła II było nieustannym posłuszeństwem Ewangelii Jezusa, i z tego powodu – mówił nam wiatr! – z tego powodu go umiłowaliście!«”.

Ks. kard. Comastri przywołał słowa Jana Pawła II: „Święci nie proszą nas, abyśmy ich oklaskiwali, ale abyśmy ich naśladowali” i dodał: „Musimy postawić sobie pytanie: »Czego uczy nas świętość tego niezwykłego ucznia Jezusa w XX wieku?”.  

Charakteryzując osobę Jana Pawła II, kardynał zaznaczył: „był człowiekiem odważnym w epoce wielkich lęków; był człowiekiem zdecydowanym i konsekwentnym… w epoce kompromisów i programowego niezdecydowania”. Jan Paweł II odważnie bronił pokoju, gdy wiały wichry wojny. Czasami wydawał się prorokiem przemawiającym na pustyni obojętności. „Jednak Jan Paweł II nie ulegał zniechęceniu, ale nieustannie mówił to, co Duch Jezusa sugerował mu w sanktuarium sumienia. Papież Franciszek kontynuuje dziś to serdeczne i niewysłuchane wołanie o pokój” – powiedział ks. kard. Comastri, przypominając pokojowe inicjatywy Jana Pawła II dotyczące konfliktu w Zatoce Perskiej.

Charakteryzując dalej osobę Jan Paweł II, kard. Comastri przypomniał, że stawał on „mężnie w obronie rodziny w czasach, gdy świadomość nieusuwalnej komplementarności mąż – żona i ojciec – matka została zatracona”. „Papież Wojtyła z proroczym spojrzeniem wyraźnie dostrzegał, że dziś zagrożone jest człowieczeństwo człowieka, czyli konstytutywny projekt człowieczeństwa jako rodziny, jako mężczyzny i kobiety, którzy poprzez wierną miłość stają się kolebką życia oraz niezbywalnym miejscem rozwoju i wychowania ludzkiego życia” – mówił kardynał. Przywołał fragmenty ważnych dokumentów Jana Pawła II na temat rodziny: „List do Rodzin” i adhortację apostolską „Familiaris consortio”.

Kardynał charakteryzując dalej świętość Jana Pawła II, podkreślił, że był on odważnym obrońcą godności ludzkiego życia, każdego ludzkiego życia: białego, żółtego czy czarnego; zdrowego czy chorego; bogatego czy biednego; od poczęcia aż do śmierci. Przytoczył fragment Encykliki Evangelium vitae i w tym kontekście zwrócił uwagę, że  niedawno francuski parlament uznał za konstytucyjne prawo do aborcji, czyli prawo do zabicia dziecka w łonie matki. „Prawo do życia już nie istnieje” – stwierdził ks. kard. Comastrii.

Jego zdaniem kolejnym ważnym rysem Papieża Wojtyły było to, że był odważnym człowiekiem w poszukiwaniu młodych i przemawianiu do młodych. Przypomniał spotkanie z młodzieżą w Parc des Princes w Paryżu 1 czerwca 1990 r.  „Młodzi ludzie kochali Jana Pawła II bardzo mocno i szukali go tak, jak szuka się ojca, który, kiedy trzeba, potrafi także korygować, ponieważ wie, jak kochać prawdziwie i wiernie” – stwierdził kardynał. 

‚Na zakończenie ks. ard. Comastrii wskazał na pobożność maryjną Jana Pawła II. „Jan Paweł II przywrócił Maryi miejsce w Kościele obok Jezusa! To właśnie wychodząc od Jezusa, odkrywa się Maryję; to właśnie wychodząc od Jezusa, odczuwa się obecność Matki i Jej niezbywalną misję, która nie polega na zastępowaniu Syna, ale na prowadzeniu nas do Niego” – zaznaczył, przypominając herb biskupi i papieski Jana Pawła II z literą „M” i zawołaniem „Totus tuus” = „Cały Twój!”. 

Zwrócił też uwagę, że po dramatycznym zamachu 13 maja 1981 r. Jan Paweł II udał się do Fatimy, aby podziękować Matce Bożej, wręczając Jej śmiertelną kulę, która jednak nie zdołała go zabić. Kardynał mówił też o nieustannym pielgrzymowaniu Papieża do sanktuariów maryjnych.

Kard. Comastri przypomniał również znaczenie dla Jana Pawła II trzeciej tajemnicy fatimskiej, co stało się jasne 13 maja 1981 r., w dniu zamachu na placu św. Piotra, a także poświęcenie Rosji Niepokalanemu Sercu Maryi w święto Zwiastowania, 25 marca 1984 r. Zwrócił uwagę, że rok później doszedł do władzy w Rosji Michaił Gorbaczow i rozpoczął się pokojowy proces samolikwidacji imperium ateistycznego komunizmu. „Coś niesamowitego, nie do pomyślenia, nieprzewidywalnego!” – stwierdził kardynał.

JG, KAI