Rowerowa Pielgrzymka Cieszęcin – Częstochowa’2016

1 (23)         W dniach 25-26 czerwca 2016 r. odbyła się 13 osobowa rowerowa pielgrzymka na Jasną Górę. Naszą pielgrzymkę rozpoczęliśmy modlitwą w Sanktuarium Świętego Wojciecha w Cieszęcinie. Następnie ruszyliśmy w drogę.

Pomimo upału i wiejącego w oczy wiatru, dzielnie pokonywaliśmy każdy kilometr. Pierwszym przystankiem była miejscowość Parcice, w której podziwialiśmy malownicze ruiny dworu z XVIII wieku. Następnie zatrzymaliśmy się w Skomlinie, by zjeść śniadanie które doda nam sił na dalszą podróż. Zwiedzaliśmy także zabytkowy drewniany spichlerz z 1777 roku. Widzieliśmy piękny kościół p.w. św. Filipa i Jakuba.

Jako prawdziwi patrioci i wierni kibice zatrzymaliśmy się w Krzepicach, by obejrzeć mecz naszych rodaków. Do końca wspieraliśmy naszych piłkarzy. Wygrana zmotywowała nas do dalszej drogi. Pomimo licznych pagórków i wzniesień zmęczeni, ale z uśmiechem na twarzy dotarliśmy do Zakonu Sióstr Antoninek, gdzie nocowaliśmy. Uczestniczyliśmy w Apelu Jasnogórskim, by podziękować Bogu za szczęśliwą podróż. Po wieczornej mszy w kaplicy Jana Pawła II, której przewodniczył Ojciec Krzysztof Wasiuk, poszliśmy nabrać sił na następny dzień.

O poranku uczestniczyliśmy w mszy na Jasnej Górze. Napełnieni mocą Chrystusa wyruszyliśmy w drogę powrotną. W połowie drogi zastał nas deszcz i silny wiatr, które utrudniały nam dalszą podróż. Pomimo to pokonaliśmy coraz więcej kilometrów, które przybliżały nas do upragnionego celu. W Praszce zatrzymaliśmy się na jednogodzinny postój, by przeczekać deszcz.

Dzięki opatrzności Bożej pogoda zaczęła nam sprzyjać. Po 18 dotarliśmy szczęśliwie do Cieszęcina, kończąc naszą pielgrzymkę. Było to wspaniałe przeżycie, które na pewno zapamiętamy na długi czas. Bo przecież pielgrzymka nie jest zwykłą przechadzką ani też testem wytrzymałości fizycznej. To coś znacznie więcej. To wewnętrzna przemiana w naszych sercach.

Każdy uczestnik, dzięki uprzejmości Wydziału Promocji Urzędu Miejskiego w Wieruszowie, otrzymał „małą niespodziankę” w postaci wydawnictw lokalnych.

Miejsca na trasie przejazdu:
• ruiny dworu i park podworski hrabiego Leopolda Trepki w Parcicach,
• spichlerz modrzewiowy kasztelana wieluńskiego Władysława Bartochowskiego w Skomlinie z 1777 roku,
• kościół świętych apostołów Filipa i Jakuba w Skomlinie,
• Sanktuarium Pasyjno-Maryjne na Kalwarii w Praszce,
• ulica Jana Długosza w Kłobucku,
• klasztor oo. Paulinów Jasna Góra.

Kinga Drapiewska
Julia Drapiewska