XIV Kapituła Prowincjalna

W dniach od 2 do 5 kwietnia 2024 roku w Klasztorze Chrystusa Króla w Polanicy-Zdrój odbyła się XIV Kapituła Prowincjalna Ojców ze Zgromadzenia Najświętszych Serc Jezusa i Maryi. Wszystko rozpoczęło się we wtorek 02 kwietnia o 9.00 na I Sesji. Słowo wstępne wygłosił Ojciec Prowincjał Wojciech Kotowski i nastąpiło zaprzysiężenie moderatora, a Konferencję duchową wygłosił Ojciec Leszek Gólczyński Prowincjał Elekt. Następnie odbyło się zatwierdzenie procedur, przyjęcie kalendarium, zaprzysiężenie skrutatorów i sekretarza. O 11.30 odbyła się Msza św., której przewodniczył Ojciec Kamil Wawro Wikariusz Prowincjalny, a homilię wygłosił Ojciec Thomas Sukotrirharjo Radny Generalny, który reprezentował Zarząd Generalny na całej Kapitule. Obrady trwały od 2 do 5 kwietnia na sesjach przed i po południu. Na początku zostały przedstawione raporty z zaangażowań i pracy duszpasterskiej w prowincji zrealizowane przez trzy poprzednie lata. Zostali wybrani dwaj Radni Prowincjalni. Jako pierwszy został wybrany Ojciec Kamil Wawro, a jako drugi Ojciec Tomasz Wesołowski. Obaj przyjęli te obowiązki. W środę Mszy świętej przewodniczył Ojciec Henryk Dereń, a homilię wygłosił Ojciec Józef Kuciński. Następnie Ojcowie dyskutowali o ważnych tematach na kolejne trzy lata pracy, a były to: duszpasterstwo młodzieży, duszpasterstwo rodzin, ważność międzynarodowości w Zgromadzeniu, praca na rzecz nowych powołań oraz przygotowanie do zbliżających się jubileuszy: Rok Jubileuszowy w 2025 roku, 100 – lecie Klasztoru Chrystusa Króla oraz Jubileusz Odkupienia w 2033 roku. Na kolejnych sesjach zostali przedstawieni dwaj Radni Prowincjalni zaproponowani przez Ojca Leszka Gólczyńskiego nowego Prowincjała. Zostali wskazani Ojciec Krzysztof Wasiuk i Ojciec Zdzisław Świniarski ojcowie Kapitulni zaakceptowali ten wybór, a nowi Radni przyjęli odpowiedzialność. W czwartek Mszy świętej przewodniczył Ojciec Tomasz Wesołowski, a homilię wygłosił Ojciec Tomasz Pawlukowski. Następnie Ojciec Leszek spośród nowo wybranych Radnych wyznaczył Ojca Kamila Wawro na Wikariusza Prowincjalnego. Ojcowie Kapitulni zaakceptowali ten wybór, a Ojciec Kamil potwierdził przyjęcie posługi. Na ostatnich sesjach Kapituły został zaprezentowany dokument, w którym zostały zawarte wytyczne na kolejne trzy lata pracy duszpasterskiej w Zgromadzeniu. Na ostatniej sesji odbyła się ewaluacja, każdy z braci mógł podzielić się swoimi odczuciami i oczekiwaniami. Ostatnim kulminacyjnym punktem Kapituły Prowincjalnej była Msza święta której przewodniczył ustępujący Prowincjał Ojciec Wojciech Kotowski, a nowy Prowincjał Ojciec Leszek Gólczyński złożył wyznanie wiary i przejął urząd Przełożonego Prowincjalnego oraz wygłosił homilię. Dobremu Bogu dziękujemy za wylanie na nas Ducha Świętego, który przeprowadził nas przez Kapitułę. Otwieramy nasze serca i z nowym zapałem oraz gorliwością chcemy jeszcze lepiej służyć Prowincji, Zgromadzeniu i Kościołowi. Najświętszym Sercom Jezusa i Maryi cześć i chwała.

Źródło: sercaniebiali.pl